انجام پایان نامه مهندسی مواد

مهندسی مواد به درستی لقب مادر رشته‌های مهندسی را به خود اختصاص داده است. به جرات می‌توان گفت: که اکثر مصنوعات بشری که در اطراف می‌بینیم، در ارتباط با مهندسی مواد هستند. به طور کلی تحولاتی که در عرصه علم و صنعت صورت گرفته به طور مستقیم یا غیرمستقیم حاصل تلاش و پیشرفت در این رشته است. بنابراین، حضور مهندسان مواد در تیم طراحی و ساخت اکثر محصولات صنعتی، در کنار مهندسان برق، مکانیک، شیمی، عمران، صنایع و ... اجتناب‌ناپذیر است.

گرایش‌های این رشته در مقطع کارشناسی‌ارشد عبارتند از: شناسايي و انتخاب مواد مهندسي، شكل دادن فلزات، ريخته‌گري، جوشكاري، استخراج فلزات، خوردگي و حفاظت مواد، سراميك، مهندسي پزشكي گرايش بيومواد، نانو مواد، مهندسی هسته‌ای که گروه "ارشد یاران شریف" آمادگی لازم برای انجام پایان‌نامه و مقالات علمی (ISI، ISC، همایشی)‌ در همه این گرایش‌ها را دارد.

گرایش شناسایی و انتخاب مواد مهندسی برای طراحی و بهینه‏‌سازی مواد مهندسی و پژوهش در روش ساخت آن‌ها برنامه ریزی شده است. در گرایش ریخته‌گری، روش‌های مختلف ریخته‌گری به عنوان بخشی از روش‌های شکل‌دهی قطعات فلزی مورد بحث قرار گرفته و عوامل موثر در طراحی، ساخت و بهینه‌سازی قطعات تحلیل می‌شود. در گرایش شکل دادن فلزات، تحلیل و طراحی فرآیندهای شكل دادن از قبیل آهنگری، نورد، اكستروژن، شكل دادن ورق و ... بررسی می‌شود. گرایش جوشكاری به منظور تربیت نیروهای متخصص در زمینه‌ی اتصالات مواد مختلف (اعم از فلزی و غیر فلزی) برای صنایع و مراكز تحقیقاتی برنامه‌ریزی شده‌است. گرایش استخراج فلزات به بررسی فنی و اقتصادی تولید فلزات، اصول شبیه‌سازی فرآیندهای استخراجی، فرآیندهای تهیه و تصفیه فلزات می‌پردازد. در گرایش خوردگی و حفاظت مواد، مسائلی مانند اصلاح و بهبود خواص فلزات و آلیاژهای مورد استفاده در صنعت از نظر خوردگی با استفاده از روش‌هایی مانند حفاظت کاتدی، آبکاری و پوشش‌های مختلف مطالعه می‌شود. گرایش سرامیك، علم ساختن و به كاربردن اشیای جامدی است كه عمدتا غیرآلی و غیرفلزی هستند. در مورد گرایش بیومواد می‌توان گفت که هدف اصلی آن استفاده از بافت‌های زنده و مواد مصنوعی به منظور کاشت آن‌ها در بدن است. گرایش نانومواد، با استفاده از نانوفناوری به ابداع و بهبود روش‌هاي توليد ساختارها و مواد در صنايع مختلف مانند صنايع رنگ، سراميک و فولاد می‌پردازد. در گرایش مهندسی هسته‌ای به فرآیند شکافت و گداخت هسته‌ای و کاربردهای آن درتولید انرژی، پزشکی و ... پرداخته می‌شود. با توجه به گستردگی این علم و نیاز صنعت به تولید محصولات جدید، در همه این گرایش‌ها، زمینه برای پژوهش بسیار فراهم است.

دانشجویان مهندسی مواد، می‌توانند برای انجام تمامی مراحل پایان‌نامه و مقاله از کمک موسسه "ارشد یاران شریف" استفاده کنند. اعضای تخصصی مهندسی مواد گروه ما، با سابقه‌ی انجام پایان نامه‌ها و مقالات متعدد علمی-پژهشی و کاربردی (صنعتی)، در تمامی این مسیر پر پیچ و خم از انتخاب موضوع پایان‌نامه و تهیه‌ی پروپوزال تا نگارش کامل پایان‌نامه و ارائه‌ی مقالات ISI، ISC و ... در کنار شما عزیزان حضور دارند تا به سلامت به مقصد خود که ارائه‌ی یک کار پژوهشی شایسته و به دست آوردن رزومه‌ای قوی است، برسید.

نرم‌افزارهای پرکاربرد در رشته‌ی مهندسی مواد و فرآیند انجام پایان‌نامه

دانشجویان رشته‌ی مهندسی مواد، در طول روند انجام پایان‌نامه‌ها و مقالات ISI و ...، از نرم‌افزارهای مختلفی استفاده می‌کنند که بیش‌تر بستگی به این دارد که گرایش و موضوع مورد پژوهش به شیمی نزدیک‌تر باشد یا به فیزیک. از پرکاربردترین این نرم‌افزارها که متخصصین گروه مهندسی مواد "ارشد یاران شریف" به آن‌ها تسلط و آشنایی دارند می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • Autoform
 • Solid Works
 • MIP
 • SolidCast
 • Predict Corrosion
 • Image Tool
 • Flow 3D Cast
 • Magmasoft
 • Atlas of Phase Diagram
 • Sysweld
 • ProCAST
 • Material Structures

موضوعات پایان‌نامه‌های مهندسی مواد

اکنون تعدادی از موضوعات پایان‌نامه‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی‌ارشد مهندسی مواد را ذکر می‌کنیم تا دانشجویان بتوانند کلیاتی از مسائلی که در این رشته مطرح است را به دست بیاورند:

 1. اثر منگنز بر منحنی سرد شدن و خواص چدن
 2. مطالعه‌ای در مورد تقویت کامپوزیت‌های ماتریکس
 3. نانوسیم‌های کبالت و مطالعه‌ی اثر اضافه کردن روی بر خواص مغناطیسی این نانوسیم‌ها
 4. بررسی چروکیدگی در فرآیند کشش ورق‌های فلزی
 5. پوشش‌های مقاوم به سایش آلیاژ‌های منیزیم
 6. مطالعه اتصال‌دهي آلومينيوم به فولاد توسط فرآيند جوشكاري مقاومتي نقطه‌ای
 7. بازیابی طلا از لجن مس آندی سرچشمه به روش هیدرومتالورژی
 8. بررسی گرافیت‌های پیرولیتی
 9. مدل‌سازی رایانه ای و طراحی متالورژیکی استخراج مس توسط حلال آلی
 10. راكتورهاي غشايي كاتاليستي